torunlarimiza anlatacagimiz bir animiz olsun nedir ?

torunlarimiza anlatacagimiz bir animiz olsun

 1. bu bir "an" da olabilir, bir "anı" da...

  bir kişidir bazen, tanımadığınız, yuzyuze gelmediğiniz, apayarı bir yerden. ama sonuna dek kafalarınızın uyuşması sizi torunlarınıza anlatacağınız bir "anı" sahibi edebilir.

  bazen de bir olaydır bu torunlarınıza anlatacağınız... eskilerden kalma olaylara ornek, ilk gelen televizyon, telefonu gormek..

  belki de uc saniyedir, sevdiğiniz kişiyle gozgoze geldiğiniz ilk an, torunlarınıza anlatacağınız...

  hepsi belleğinizin kutusunda bekliyor o gunleri... boyle boyleydi diyerek, anlatabilmek icin....
  (17/9/2010 19:09, zeebtim)

 2. ve mumkunse anılarımız icinde deprem,sel,gocuk,grip salgını,şaplı ithal etler,kene ısırığı vesaire olmasın artıkkene.inşallah.
  (2/10/2010 00:48, civantay)

 3. anı cok ama o zamana kadar bellekte kacı kalır kacı ucsa gider bilinmez,malum ya hani insanız yani more.
  (6/10/2010 02:32, civantay)

 4. (gbkz: ece temelkuran), (gbkz: yoksunluk sınırı) adlı yazısında bu konuya mukemmel bicimde değinmiştir:

  ...

  kucuk ve gizli de olabilir. İlla ki gorkemli, gitmeli gelmeli, kapıları carpmalı, karakter cakmalı, olaylar patlatmalı olması da gerekmiyor. kendi halinde, tek kişilik, cıplak gozle gorulemeyecek kadar kucuk bile olsa birkac macera yaşamadan kapamamalı bu hayat faslını.
  cok para kazanınca bir şey olmuyor misal. havlular duzgun durunca, geniş ekran televizyon alınca, daha iyi bir koltuk takımı edinince ve hawaii`ye tatile gidince, işyerinde performans değerlendirme testlerinden goğse kırmızı kurdeleyi cakınca bir numara olmuyor. boyle bir hayatta, torununuza anlattığınızda gozlerini yerinden oynatacak, ağzını acık bırakacak hikayeler birikmiyor. bir roman kahramanı gibi hissetmeden, bir kere bile the end yazısının ardından batan guneşe karşı kahramanca klark cekmeden bitiyor, senden benden geciyor bu hayat. değer mi?
  birleşmiş milletler, "kardeşim, sen de yoksunluk sınırının altında yaşıyorsun!" demez mi?.. "yazık vallahi!" cekmez mi şimdi olmayan torunun, "boşa gitmiş zaman. bir numarası olmadan gocmuş gitmiş dedem / ninem buralardan" diye soylenmez mi arkandan?
  ...
  en guzel hayat oysa, yani herhalde, şimdi yaşamayan bir deli gozlu cocuğu şaşırtmak icin yaşanandır. Öyle bir cocuğu şaşırtmak icin tasarlanan hayattır en şahane olan. geri kalanı yoksunluk sınırının altında kıvranmaktır!
  aclık ve yoksulluk sınırının ustunde ama yoksunluk (!) sınırının altında kıvrananlar coğunluğu oluşturuyorsa eğer raydan cıkarılacak bircok tren vardır.
  ...
  (31/5/2011 19:55 ~ 12/07/2011 04:00, kendinijaponsanancinli)