sirinler nedir ?

sirinler

 1. Şirinler, (fransızca: les schtroumpfs) belcikalı cizer pierre culliford`un oluşturduğu cizgi roman ve animasyon dizisinin ortak ismi. 1958`de pierre culliford tarafından cizgi roman olarak ortaya cıktı. 1981`de televizyonda gosterilen Şirinler buyuk ilgi gordu. yıllarca turkiye`de de yayınlanan cizgi dizi, başta amerika birleşik devletleri olmak uzere bircok ulkede, yuksek izlenme oranlarına rağmen gosterimden kaldırılmıştır.
  Şirinler`in ingilizce adı olan "smurf" kelimesinin "socialist men under red flag"ın (kızıl bayrak altındaki sosyalist adamlar) kısaltması olduğu iddiası bir şehir efsanesinden ibarettir. cunku, Şirinler`in yaratıcısı peyo tarafından Şirinler`e verilen orijinal isim les schtroumpfs`tur.
  2008 yılında, Şirinler`in 50. yılı kutlamaları kapsamında birleşmiş milletler cocuklara yardım fonu hayrına avrupa`nın bircok ulkesini kapsayan bir acık artırma kampanyası duzenlenmiş ve 124.700 euro unicef`e bağışlanmıştır.

  Şirin baba: asıl adı: schtroumpf. Şirinler`in lideridir. diğer şirinlerin aksine kırmızı kıyafetleriyle dikkat ceker. sihir konusunda uzmandır.
  Şirine: Şirin koyu`ndeki ilk kız şirindir. uzun, dalgalı ve sarı saclara sahiptir. İlk olarak gargamel tarafından Şirinler`i yok etmek amacıyla ortaya cıktı ancak Şirin baba onu sihirle değiştirdi.
  gozluklu Şirin: Şirinler icinde tek gozluklu olanı. kitap okur, kitap yazar ayrıca cok gevezedir. genellikle konuşmasını bitiremeden diğer Şirinler tarafından fırlatılıp atılır ve hep kafa ustu duşer.
  usta Şirin: koyun her konuda uzman dâhi Şirin`i. yaptığı icatlar sayesinde Şirinler`in hayatını kolaylaştırır.
  hayalci Şirin: her zaman hayalî yerler ve kişiler gorur.
  huysuz Şirin: koydeki en anti-sosyal Şirin`dir. her şeyden nefret eder.
  aşcı Şirin: koyun obur aşcısı. coğu zaman kendi yemeklerini koydekilere silah olarak verir ya da kendisi yer.
  gargamel: Şirinler`in baş duşmanı ve Şirinler`in varlığından haberdar olan tek kişi. amacı onları yakalayarak altına cevirmek ya da onları satarak para kazanmaktır ve onları yemektir.
  azman: gargamel`e yardım eden bir kedidir. asıl ismi azrail`dir.
  (25/3/2011 12:03, tematik)

 2. şirinlerin coğalması konusu en cok dikkatimi ceken konudur.
  gorduğum kadarıyla dişi olarak bir tek şirine vardır ve ureme mevsiminde tum şirinler şirineye yazılmaktadır.
  şirine tek bir eşle urese, o zaman, doğan cocukların uremesi gibi bir sıkıntı olur ki bu da %100 akraba evliliği olur ve de soyun bozulmasına sebebiyet verir.
  bu durum da ya şirinler olumsuzdur ya da bilinmeyen bir sebepten dişiler kayıp olmuş ve turleri tehlike altındadır.

  ya da şirin baba buyu falan yapıp şirinleri saksıda yetiştirmektedir.
  (25/3/2011 12:12 ~ 03/10/2011 22:00, mushroom shades)