nba nedir ?

nba

 1. nba,de 6 haziran 1946 tarihinde "(gbkz: basketball association of america)" (u: baa) adıyla kuruldu. bugunku adı olan "(gbkz: national basketball association)" (nba,ulusal basketbol birleşimi) ismi ise 1949 yılında abd`de kurulmuş bir diğer profesyonel lig olan "(gbkz: national basketball league)" (u: nbl) ile birleşmesinden sonra alındı.

  nbl 12 yıldır suren profesyonel bir lig olmasına rağmen genel olarak 3 yıllık baa`nın onderliğinde kuruldu. bunda, baa`nın ulke capında buyuk şehirlerde yaygın bir lig olması sebepti. 1949 yılında iki ligin birleşmesinden dolayı 17 takımlı bir lig oluştu. bu birleşme sonucu buyuk şehirlerdeki buyuk takımlar ile kucuk kasaba takımlarının karışımı dengesiz bir lig oluştu.

  1950`de lig 11 takıma duştu. 1954`de lig tarihinin en az takım olan 8 takım kaldı. bu sekiz takım hala ligde mucadele eden (gbkz: knicks), (gbkz: celtics), (gbkz: warriors), (gbkz: lakers), (gbkz: kings ), (gbkz: pistons), (gbkz: hawks )ve (gbkz: 76ers )oldu. bu arada takımlar kucuk şehirlerden daha buyuk şehirlere taşınmaya başladı. Örneğin hawks tri-cities`den (gbkz: milwaukee)`ye ve oradan st. louis`e; kings rochester`den cincinnati`ye ve pistons fort wayne`den detroit`e taşındı. nba`de adını hic değiştirmeyen iki takım vardır. bunlar boston celtics ve new york knicks`dir.

  İlk afroamerikan oyuncuların kontrat imzalamaya başladığı 1950`ler 5 kez şampiyonluk kazanan (gbkz: minneapolis lakers)`ın bariz bir ustunluğu ile gecti.

  1954 yılında lig maclarındaki mucadeleyi hızlandırmak icin hucum suresi 24 saniyeye ilk kez nba`de indirildi.

  1956 yılında caylak pivot (gbkz: bill russell)`ın (gbkz: boston celtics)`e transfer olmasıyla ligin gorunumu birden değişti. zaten elinde (gbkz: bob cousy )gibi yıldız bir guard bulunan celtics, ligi domine etmeye başladı ve 13 sezonda 11 şampiyonluk kazandı. 1959 yılında başka bir efsane wilt chamberlain nba`de oynamaya başladı ve tum rekorları alt ust etti. russell ile chamberlain`in cekişmesi halen takım sporlarında gelmiş gecmiş en unlu cekişmelerden bir olarak kabul edilir.

  bu donemde lakers`ın los angeles`e taşınması ve bazı yeni takım eklemeleri ile ligin guc dengesi biraz oturmaya başladı.

  1967 yılında aba uzun adıyla "american basketball association" isimli başka bir lig kurulması ile ligin kalitesi bir kez daha tehlikeye girdi. (gbkz: new york knicks), (gbkz: denver nuggets), (gbkz: indiana pacers )ve (gbkz: san antonio spurs )gibi bugun nba`de mucadele eden takımları da iceren lig 1976`da nba`le birleşti. bu donemde nba`in (gbkz: kareem abduljabbar), (gbkz: oscar robertson )gibi oyuncuları kendi bunyesine katabilmesi belki de nba`in bu rekabetten ustun cıkmasını sağladı.

  aba ile birleşme sonucu takım sayısı 22`ye cıktı ve birleşmeden uc yıl sonra 1979 yılında aba`da olan ama nba`de olmayan uc sayı kuralı nba tarafından kabul edildi.

  bu yıllardaki lig icin diğer onemli olay ise lige katılan yeni oyuncular (gbkz: larry bird )ve magic johnson`dır. bu iki oyuncu hem lige yeni bir rekabet katmış hem de pek cok yeni izleyici cekti. bird, celtics; (gbkz: magic johnson )ise lakers tarafından takımlarına katıldı ve celtics 3, lakers 5 şampiyonluk kazandı. 1989 yılında ligdeki takım sayısı 27`ye cıkarıldı.

  1980`ler bu şekilde gectikten sonra 1985 yılında (gbkz: michael jordan)`ın lige girmesi ile nba yepyeni bir gorunum kazandı ve 1990`lar (gbkz: chicago bulls)`un etkinliğinde gecdi. bulls jordan`ın onderliğinde 6 şampiyonluk kazandı.

  1990`larda ayrıca nba dunya capında buyuk tanınma ve artık dunya capında takip edilen bir lig konuma ulaştı. 1995 yılında abd dışında kanada`da (gbkz: toronto raptors )ve (gbkz: vancouver grizzlies )takımları kuruldu ve takım sayısı 29 oldu. 1992 yılında ruya takım (u: dream team) adıyla ilk defa nba`in profesyonel oyuncuları barselona`daki olimpiyatlara katıldı. michael jordan, larry bird ve magic johnson`lı abd milli takımı her macını farklı kazanarak olimpiyat altın madalyası kazandı.

  uzun sure yabancı oyuncu almakta tereddut eden takımlar bu donemde drazen petrovic, vlade divac gibi oyuncuların başarılı olmasıyla tum dunyadaki ligleri taramaya ve yetenekli oyuncuları bunyelerine katmayan başladılar. 1994 yılında nba`de mvp odulunu nijeryalı hakeem olajuwon kazandı. 2002 yılında İspanya vatandaşı pau gasol yılın caylak oyuncusu odulunu kazandı. yine 2002 yılında cin`li yao ming nba draftı`nda ilk sıradan secildi.

  1996 yılında bayanlar ligi "women`s national basketball association" (wnba), 2002 yılında ise genc oyuncuların gelişmesi icin rezerv lig konumunda "nba development league" kuruldu.

  2004 senesinde daha once hornets takımına ev sahipliği yapan charlotte`da bobcats takımı kuruldu ve takım sayısı 30`a yukseldi. 2007`de alman oyuncu dirk nowitzki nba normal sezon mvp`si oldu. aynı sene icinde lige 1. sıradan bir İtalyan, andrea bangniani secildi ve nba finallerinin mvp`si de bir fransız, tony parker oldu.

  2007 de ise nba`in globalleşmesi sonucunda 50`den fazla uluslararası oyuncu, nba takımların da oynuyor. ayrıca toronto raptors ilk defa bir nba takımına avrupalı bir genel menajer getirerek, bir ilke imza attı.
  (22/1/2011 13:37 ~ 22/01/2011 13:39, quattro)