muhafazakar sanat manifestosu nedir ?

muhafazakar sanat manifestosu

 1. İskender pala isimli bir şahsiyetin neresinde urettiğini bilmediğimiz 20 maddelik manifestoymuş. muhafazarkar icin sanat şeysiymiş.

  iyi de, bir sanatcı olarak, sanatın manifestosu olmaz diye biliyordum ben yaw. demek bir yerinden uydurunca oluyormuş.

  maddelerin bazılarına cok guldum. herhalde onlar cıkarken motor bozuktu.

  işte maddeler.

  1. muhafazakâr sanat (ms), gecmişiyle bağları travmatik bicimde koparılmış bir toplumun oz benliğiyle barışma cabasının estetik boyutudur.

  2. ms, toplumun kendi kimliğinden kaynaklanıp bağrında gorunur kılınan sanattır.

  3. ms, ekonomik gelişmişliği 16. sırada ama insani gelişmişliği 92. sırada olan bir milletin, yapısal değişikliğini tamamlayabileceği ve ozgurce kendini ifade edebileceği bir estetik alandır. irmağın tabii seyrini bulmasına engel olanlara ve yapay surette değiştirmek isteyenlere urettikleriyle karşı cıkar.

  4. ms, uretimleriyle toplum barışına, aydınlanmasına, maddi-manevi gelişimine katkı sağlamayı amac edinir.

  5. ms, ozgurluğun ve ozgur ortamların her sanatcı icin kacınılmaz olduğunu on şart kabul eder. ancak sanat adına yapılmış bayağılığa, kalitesizliğe ve ayrımcılığa karşı cıkar.

  6. ms, sivildir; devlet eliyle kontrole karşı cıkar, devletin patron değil sponsor olarak katkı sağlamasından yanadır.

  7. ms, din eksenli bir sanat değildir, ama dini duyarlıkları mutlaka dikkate alır.

  8. ms, halk ile kavga etmez. bu bakımdan İngiltere`deki muhafazakâr sanat ortamını destekler ve mesela nufusunun kahir ekseriyeti musluman olan bir toplumda İslami değerlere kufredilmesinden rahatsızlık duyar.

  9. ms, batı`yı reddetmez, metodoloji ve uretimlerini kabul eder, ama ruhuna mesafeli yaklaşır.

  10. ms, soz gelimi fuzuli veya dede efendi`yi, Şekspir yahut molier`i, brahms veya vivaldi`yi, kurosawa yahut coppola`yı bilir ama onların bilmem kacıncı taklit versiyonunu uretmek yerine bir fuzuli, bir molier, bir vivaldi yahut coppola olma idealiyle kendi eserini uretir.

  11. ms, mehmet akif veya necip fazıl`a kapılanıp kalmadan nazım hikmet veya orhan kemal`i, karacaoğlan veya Şeyh galib`i, dostoyevski veya dante`yi vb. harmanlayarak uretim yapma idealini taşır.

  12. ms, -klasik olanın her daim yoruma acık oluşu ilkesinden hareketle- klasik anlayış, sanat ve kulturu aynen tekrar veya taklit yerine, yeniden yorumlayıp uretme azmindedir.

  13. ms, kendi kulturel coğrafyasının farkında olup, kabuğunu beğenmeyen civciv kompleksinden varestedir.

  14. ms, kendi dinamiklerini tukettiği icin bizim coğrafyamızın urunlerini keşfetmeye cabalayan batı sanatcısından evvel davranıp kendisine ait olanı aynı kalitede uretmekten yanadır.

  15. ms, -kendisi muhafazakâr olmayan sanat platformlarında hep yok sayılsa ve dışlansa da- muhafazakâr olmayan sanat urunlerini eleştiren ama asla dışlamayan sanattır.

  16. ms, tanpınar`ın ifadesiyle değişerek devam eden ve devam ederek değişen tabii bir organizmanın yahya kemal dilinden koku mazide olan atisidir.

  17. ms, bir medeniyet bakış acısıdır ve zengin tarih/kultur mirasından dengeli bir madde-mana medeniyetini en gelişmiş bicimiyle uretme cabası taşır.

  18. ms, geleneği sorgular ve yorumlayarak cağdaş birikime katar.

  19. ms, medeniyetin ve modern cağın butun imkân ve tekniklerini, bilgi ve enstrumanlarını kullanarak eser uretir ama o esere ruh uflerken kendi gecmişinden ilham alır. (yediden yetmiş yediye barış manco`yu hatırlayınız. onu bu yuzden sevmiştik.)

  20. ms, her fırsatta dile dolanan "muhafazakârların doğru durust bir sanat anlayışı ve gelişmiş bir estetik seviyeleri yoktur" yavesinin, bir şeyleri yok saymak adına uydurulmuş ucuz ve haksız bir kasıt eseri olduğunu bilir.


  hala (bkz: gotumle guluyorum)
  (7/5/2012 09:52, mushroom shades)