kan uyusmazligi nedir ?

kan uyusmazligi

  1. kan uyuşmazlığı gebe anne ile bebeği arasındaki rh uygunsuzluğuna verilen addır. rh uygunsuzluğu, gebelikte ya da kan naklinde rh(-) bir kişinin rh(+) kan ile teması sonucu oluşan bir alerjik reaksiyondur. kan uyuşmazlığı rh ve abo uyuşmazlığı olarak iki farklı şekilde oluşmaktadır.

    anne`nin kan grubunun rh(-) olduğu ve babanın kan grubunun rh(+) olduğu durumlarda eğer bebeğin kan grubu rh(+) olmuş ise anne ile bebeğin arasındaki kan bağı nedeniyle bebekten anneye gecen alyuvarlar belli bir oranı gectiğinde annenin kanında bu duruma karşı antikor oluşur. oluşan bu antikor gobek kordonu yoluyla bebeğe gecer ve bebeğin kanındaki alyuvarları parcalar. bu da bebekte hızlı bir alyuvar yıkımına ve dolayısıyla anne karnındaki bebekte aşırı bir kansızlık ile buna bağlı olarak kalp yetmezliğine ve vucutta su birikmesine yol acar. doğum sonrasında ise butun bunların ustune sarılık eklenir. hem annede hem de bebekte meydana gelebilecek bu rahatsızlıklar tedavi edilmediği taktirde oldurucu olabilir ya da kalıcı sakatlığa neden olabilir.bu rahatsızlıga eritroblastosis fetalis denir

    kan uyuşmazlığında amac annenin rh pozitiflere karşı antikor oluşturmasını engellemektir. bu nedenle kan grubu rh(-) eşi rh (+) olan gebelere 28. haftada anti-d iğnesi yapılmalıdır. bu ilaclara halk arasında uyuşmazlık iğnesi adı verilir. doğumdan sonra bebeğin kan grubu pozitif ise ilk 72 saat icinde yeniden anti-d yapılmalıdır.
    benzer şekilde duşuk, dış gebelik, kurtaj gibi durumlarda da mudahaleden hemen sonra anti-d yapılmalıdır. tanısal amaclı girişimler olan amniyosentez, kordosentez, cvs gibi işlemleri takiben anti-d yapılması gebeliğin sağlıklı devamı acısından son derece onemlidir.
    (30/3/2011 11:45, tematik)