genc dunya yaratilisciligi nedir ?

genc dunya yaratilisciligi

  1. genc dunya yaratılışcılığı, cennetin, dunyanın ve dunyadaki yaşamın yaklaşık altıbin ile onbin sene evvel tanrı tarafından bir anda yaratıldığına inanan dini goruş. tevrat`daki doğuş (genesis) ile ilgili anlatımları, dunyanın 24 saatlik 6 gunde yaratılması gibi goruşleri ciddiye alarak bu hesaplama yapılmıştır.

    bu goruşun sahipleri ayrıca doğal hayattaki bazı kanıtların, kutsal kitaptaki anlatımı doğruladığına inanır. bu sebeple, genc dunya yaratılışını doğrulamayan, evrim, jeolojik kanıtlar veya diğer bilimsel teorilerin kusurlu ya da yanlış anlaşılma olduğuna inanırlar. bu goruşu yaymak icin ceşitli organizasyonlar kurulmuş, yaratılış bilimi adı altında bazı calışmalar yapılmıştır.
    ancak bilimsel yayınlarda ve bilimsel organizasyonlarda genc dunya yaratılışına prim verilmemektedir. bu sebeple bu goruşun destekcileri bilim dunyasını ayrımcılık yapmak ve sansurlemekle de suclarlar. bilim dunyasında ise genc dunya yaratılışının bilimsel olmadığı olduğu goruşu hakimdir. Örneğin yapılan araştırmalarda 10.000 yıl gibi bir surenin dunya`nın yaşı icin cok kısa olduğu, birbirinden bağımsız ceşitli dallarda yapılan sayısız deney sonucu dunyanın tahmin edilen yaşının 4.5 milyar yıl, canlıların gozlemlenmesinin ise 2.5 milyar yıl onceye dayandığı hesaplanmıştır.
    hıristiyan ve yahudilerin coğunluğu tarafından yuzyıllarca inanılan bu goruş 19. yuzyıldan itibaren terkedilmeye başlamıştır. gunumuzde bu goruşe inananlar azınlıkta kalmıştır. hıristiyan ve yahudiler arasında artık yaşlı dunya yaratılışcılığı tercih edilmektedir.
    (31/3/2011 11:44, tematik)