dollhouse nedir ?

dollhouse

 1. 2009 yapımı (gbkz: joss whedon) dizisi. konusu şoyle,

  insanların kişilikleri, karakterleri, hatıraları gibi onları oldukları kişi yapan ne varsa silebilip, beyinlerinin uzerine yeni (gbkz: insanlar) yazabilen bir teknolojiye sahip dollhouse, kendi rızalarıyla imzaladıkları 2 ila 5 yıllık kontratlarla insanların kişiliklerini, karakterlerini, hatıralarını silmekte, bunların uzerine yeni (gbkz: insanlar) yazmakta, onları fahişelikten tetikciliğe, annelikten hırsızlığa, fbi ajanından profesyonel suikastciliğe gorevlere yollamakta, bu işleme tabi tuttukları insanlara ise bebek(u: doll) ya da aktif demektedirler. bebekler guclu ve paralı muşterilere hizmet vermekte, onların istedikleri insan olmaktadırlar. dollhouse`un elindeki teknoloji o kadar buyuktur ki, hamilelik yaşamamış bir kadının sut salgılamasını bile sağlayabilmektedirler. bu orgutun gonullu bebeklerinden echo`da ise bir sorun var gibidir, cunku bazı anlarda gecmiş, yani silinmiş olan karakterlerinden anlar hatırlayabilmektedir.

  ikinci sezonunda iptal edilen dizinin iptal sebepleri icin,

  -- tamamen alıntı (gbkz: spoiler)ımsı --

  whedon, dollhouse icin inanılmaz bir pilot bolumu cekti. fox, bunu (gbkz: fazla karanlık) ve (gbkz: fazla karmaşık) bularak cope attı. tamamen yeni bir bolum cekmesini, ilk bolumde acığa cıkardıklarını 6-7 bolume yavaş yavaş yayarak cıkarmasını istedi. İyi bok yedi. biliyorum, cunku cope atılmış pilotu izledim. bildiğimiz whedon klasiğiydi. belki biraz karışıktı, belki gereğinden fazla bilgi bombardımanı vardı ama joss whedon`ın kitlesi zaten kafası yavaş calışan seyirci değildir, biraz zorlanmak onların hoşlarına bile gidecektir, fox`un bunu bilmesi gerekirdi. amacı sadece whedon`cılarla sınırlı kalmayıp daha mainstream izleyiciye ulaşmakken, ilk başta elinde olanı da kaybetti. ortaya cıkan yeni pilot bolumu ruhsuz, klişelerle bezeli ve hepsinden onemli whedon`ın mizahından yoksun bir bolumdu. boyle başladı, boyle devam etti.

  fox, dollhouse`u cuma akşamına koydu. tv dizileri icin en olu akşama. yeni başlayan bir dizinin kesinlikle koyulmaması gereken akşama. terminator: the sarah chronicles`ın hemen oncesine ki bilen bilir (aslında bu yazıyı okusanız da bilirsiniz), terminator da aynı şekilde iptal edilmişti. İki dizi de reytingler acısından cuma akşamlarının kurbanı oldular.

  boyle bir dizinin başrolu icin eliza dushku iyi bir secim değildi. zaten seyircinin kendisini, sezonun tamamına yakınında etrafta boş levha konumuda dolaşan bir karakterle ozdeşleştirebilmesi, ya da bu "kahraman"ı kahraman kabul edebilmesi cok zor, bu karakter bir de oyunculuk yetenekleri biraz guduk kalmış eliza dushku tarafından hayata gecirilince, işler daha da zorlaştı. dushku bazı roller icin hic fena olmasa da, bazı roller icin cok kotu bir secimdir bana kalırsa, "tek rolun oyuncusu"dur yani, bir karakteri iyi kotarır, kalanlarında cuvallar. eliza dushku`nun başrolunde olduğu tru calling 2 sezon gosterimden sonra yayından kaldırılmıştı hatırlarsanız. İlginctir, gene eliza dushku`nun başrolunde olduğu bir başka dizi olan dollhouse, yine 2 sezon gosterimden sonra yayından kaldırıldı. istelik doğruya doğru, eliza ablamız tru zamanından beri kendini bir hayli geliştirmişti, tru calling`de mimikleri, konuşması, yuruyuşu, kaşı gozu buffy`nin faith`inin aynısıyken, gecen yıllar onu olgunlaştırmış ya da az bucuk oyunculuk dersi almasını sağlamış, cok başarılı sayılamayacak olsa da eski haliyle karşılaştırıldığında gozle gorulur bir gelişme gostermiş bir oyunculuk sergilemeye başlamıştı dollhouse`ta. fakat dollhouse`un echo`sunun binlerce farklı karakteri icinde barındırması gerekiyordu. tek tip oyuncusu dushku`yla sorun gayet acıktı.

  -- tamamen alıntı (gbkz: spoiler)ımsı --
  (20/7/2010 11:56 ~ 20/07/2010 14:30, pispisi)

 2. an itibariyle http://eztv.it/search/ adresinde gorduğum uzere 2. sezonu 13. bolumdedir. sonra mı iptal edildi bilmiyorum. konusunu okuyunca meakımı cezbetmiş bir dizidir. hızla indirilesi ve seyredilesidir.
  (20/7/2010 14:01, mushroom shades)

 3. ikinci sezonun başında, on kadar bolum cekilmiş ve bir iki bolum yayınlanmışken iptal edildi, ama fox, dollhouse ekibine senaryoyu toparlamak icin birkac bolum daha cekme hakkı tanıdı ve yayınlamaya devam etti, yani iptal edildi denilip cat diye kesilmedi, toparlandı ve bitirildi.
  (20/7/2010 15:48, pispisi)